HomeHome  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

[DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
sofunoyume
♥♥♥♥♥

PostSubject: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Sat Mar 05, 2011 5:28 am

(Μια συζήτηση που είχαμε με μερικές από τις κοπέλες στο chat μου 'εδωσε ερισμα!) Πολυσυζητημένο νομίζω το θέμα, οποτε αποφασισα να φτιαξω ενα thread για να ακουστουν και ολες οι αποψεις...
Δεν ξερω αν ειμαι η μόνη που το παρατηρεί αλλά πολλές κοπελες εχουν αντιπαθειες απενταντι σε ορισμένα girl groups...
Σπάνια συναντώ κοπέλες που να αντιπαθούν κάποιο male idol ή boy band, ενω οι αντιπαθειες απεναντι σε girl groups/female idols ειναι συχνο φαινομενο...
Εγω προσωπικά (για να ξεκινησω με τη γνωμη μου) δεν μισω κανεναν.
Γιατι απλουστατα δεν τις ξερω τις κοπελες, δεν ξερω πως ειναι ο χαρακτηρας τους στην πραγματικοτητα, αφου ως entertainers γνωριζουμε τα idols και σιγουρα δεν ειναι ολα 100% αληθεια. (Which is why I believe being an anti is pointless)
Πολλες φορες ομως εκνευριζομαι με διαφορα girl groups... Κυριως γιατι (κατα τη γνωμη μου παντα) κανουν πραγματα που δεν με κανουν περηφανη σαν κοπελα... Για παραδειγμα (προσωπικη γνωμη γι αυτο δεν θελω να ακουσω παραπονα απο κανεναν, το σεβομαι αν καποιος δε συμφωνει μαζι μου) το να βλεπω κορίτσια να χοροπηδανε σε κοντα σορτακια, ή να κουνανε τους γοφους μεσα στην καμερα ενω ειναι ανηλικες δε με ενθουσιαζει σαν ιδεα. Οχι επειδη δεν συμπαθω ή δε σεβομαι της κοπελες καθ'αυτες. Ουτε επειδη δε μ'αρεσουν τα τραγουδια. (Και εγω τα ακουω αλλωστε) Ουτε επειδη "θα μου κλεψουν" το αγαπημενο male idol (please, get a grip! -.-")
Αλλα επειδη δε μ'αρεσει να προβαλλεται η εικονα της ελαφρως χαζοχαρουμενης εκμεταλλεύσιμης κοπελας.
Αυτος ειναι ο λογος που μερικες φορες εκνευριζομαι με ορισμενα girl groups concepts. Προσωπικα μαλιστα δεν εχω προβλημα ουτε με την cuteness/cute concept. Αλλωστε ειναι βαθια ριζωμενο στην Kpop, και ενας απο τους λογους που μ'αρεσει η κουλτουρα.
Παρολα αυτα θεωρω οτι σε σχεση με τη δικη μας "κουλτουρα" τα πραγματα ειναι καλυτερα, επειδη δεν αναγκαζονται μονο οι κοπελες να πουλησουν sexy concept. Τα αγορια κανουν χειροτερα! Τι fanservice, τι dancing topless, κλπ κλπ! (yaaay, happy fangirl!~)

PS> Mιλησα για concepts που με εκνευριζουν, οχι συμπεριφορες που μπορει να μη μ'αρεσουν ή να μην συμφωνώ μ'αυτες.

Λοιπον για πειτε τις γνωμες σας! Υπαρχει καποια κοπελα που να μην συμπαθειτε ή που οι αλλοι φαίνονται ν' αντιπαθουν ενω σ'εσας αρεσει? Ολες οι αποψεις δεκτες με επιχειρήματα αλλα don't bash please~

Nα προσθεσω παρ ολα αυτα πως οταν βλεπω κοπελες να μιλανε ασχημα για female kpop idols κ να τις προσβαλλουν χωρις λογο τσαντιζομαι απιστευτα.
Αλλο να μη σου αρεσει καποιος κ αλλο να τον βριζεις! Ντροπη πια!

-Semi hiatus -

Last edited by sofunoyume on Tue Jul 05, 2011 2:22 am; edited 2 times in total
Back to top Go down
http://flavors.me/sofunim#_
asigemi

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Sat Mar 05, 2011 6:33 am

sooooo true

den 8a to pai3w panagitsa na pw oti siba8w oles tis xaritomenes kata ta alla koreatises tragoudistries.
iparxoun kapoies p m tin spane afadasta. :)

gia mena,pleon i don't hold a grudge against them for their bodies alliws 8a eprepe na tis misousa oles gt oles exoun analogies fotomodelwn.oxi oti den einai sxedon oles tous fotomodela.DUH borw uperifana na pw oti auto to exw 3eperasei.ligaki mono omws.
anyway.

emena ligo m t spane kapoies otan to paizoun uperbolika sexy.ok kopelia to 3eroume oti eisai omorfi/exeis swmatara/3ereis na xoreueis. den xreiazetai na to parakaneis(na to pw eugenika)

epishs m ti spaei h uperboliki proboli mias kai monadikis apo ena sigrotima me polla atoma.dld oi alles ti diaolo,koutoxorto trwne?k ap olh thn k-pop na poume blepoume tin idia koreatoula se ka8e diafimisi k se ka8e mv.eleos. sigoura,se ka8e group uparxoun kapoia i kapoies p exoun perissoteri proboli ap tis upoloipes,alla na mn to paraxezoume.

telos,ligo asxeto alla 8a to pw,mou ti spane otan barane tis agglikes fraseis etsi gia na tis poune,enw den polukollane. k to exw dei pio pl se girl-groups.kala k ta boy-groups to kanoune..genika me ta akura agglika edw k ekei exw ena 8ema
Back to top Go down
~Kate
♥♥

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Sat Mar 05, 2011 8:07 am

Να πω την αληθεια, δεν εχω κατσει να ασχοληθω καθολου μα καθολου με girl groups. Δεν ξερω γιατι και απο που μου εχει μπει αυτη η ιδεα εδω και πολυ καιρο και εκτος Kpop βεβαια, οτι τα boy groups χορευουν και τραγουδανε καλυτερα. x)

Τα girl groups μονο ονομαστικα τα ξερω οπως και καποια μελη τους, τα οποια τα εχω μαθει μονο και μονο απο tv shows lol.

Η αληθεια ειναι, οτι ετσι οπως συμπεριφερονται μπροστα στην καμερα, στα tv shows, με εκνευριζει λιγακι γιατι προσπαθουν να δειξουν sexy κλπ, ας πουμε σε καποια "δοκιμασια" για να "κερδισουν" ενα αγορι απο το boy band που βρισκεται εκει και το αποτελεσμα βγαινει σα να μην πω ._______.
Δεν εννοω πως της μισω ή δεν μ'αρεσουν, απλα καποιες φορες με χαλαει υπερβολικα πολυ η συμπεριφορα τους ειτε αυτη ειναι η αληθινη ειτε προσποιουνται.
Και το μονο girl group που δεν μου καθεται καλα ειναι οι SNSD. Εχω ακουσει τοσα πολλα και η αληθεια ειναι πως δεν ενθουσιαστηκα :/
Ξερω οτι δεν πρεπει καθολου να κρινεις τον αλλο μονο απο αυτα που ακους, απλα δεν ξερω, δεν εχω κατσει να ασχοληθω καθολου με το συγκροτημα γιατι πολυ απλα δεν μου φαινεται πολυ ενδιαφερον ως συγκροτημα :/

Δεν θελω να προσβαλλω κανεναν με αυτα που λεω, απλα ειναι η γνωμη μου. Και ελπιζω να μην προσβαλλω και κανεναν.

Anyway, αυτα ειχα να πω xD
Ωραιο thread btw XD

“...in the dream that you have hidden your secrets.
Guilty.
~

Back to top Go down
http://www.dreamsarefornight.tumblr.com
ellieBC
♥♥♥♥♥

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Sat Mar 05, 2011 11:15 am

egw simfwnw apolita me tin sofu unnie alla tha prosthesw oti egw px den sibathw merika girls idols(ta opoia einai elaxista!oxi na to pai3w kali alla ipostirizw POLI ta girls group...kiriws auta pou A3IZOUN vevaia!) alla vevaia den tis sibathw gia tin siberifora tous apenanti stous allous eite einai idols eite oxi den boreis na tous snobareis olous kopela mou!! pragma pou ta boys idols to kanoun se elaxisto vathmo min pw katholou(i apla to krivoun) dld px i hyuna den tis goustarei poli ta members t 4minute kai fainetai oti thewrei ton eauto tis anwteri alla to na to paizei kai kala cute kai kali e me ekneurizei kai ws anthrwpo kai ws kopela!gt meta mas lene skiles kai exoun kai dikaio!xD
genika borei na min tis 3erw prwsopika alla o xaraktiras pou deixnoun den mou aresei kai einai enas logos gia na snobarw kapoies.....

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Wed Mar 09, 2011 4:57 am

egw dn antipa8w kamia,exw mia adunamia stis gunaikes(antriki fusi kalei :P),dn exw dei kamia sunenteu3i twn groups,alla ama evlepa kapoia tupou ale3andratou kai loipes pou***** 8a mou tn espage afantasta oso omorfi kai na tane,dn ta borw ta psonia pragmatika omws!!!!!!
Back to top Go down
ellieBC
♥♥♥♥♥

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Wed Mar 09, 2011 5:43 am

itsygo wrote:
egw dn antipa8w kamia,exw mia adunamia stis gunaikes(antriki fusi kalei :P),dn exw dei kamia sunenteu3i twn groups,alla ama evlepa kapoia tupou ale3andratou kai loipes pou***** 8a mou tn espage afantasta oso omorfi kai na tane,dn ta borw ta psonia pragmatika omws!!!!!!

bsk eisai tixeros gt stin kpop den iparxoun polles tetoies....(tipou ale3andratou eidika mallon kamia) apla einai skiles merikes....se esas tous antres den tithetai thema auto opote mallon tha vreis tin xara sou!!!xD
(e3allou kai i skiles skiles elaxistes einai....i psonares vevaia isws einai polles alla toulaxiston to krivoun....)

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   Tue Apr 12, 2011 11:58 pm

Βασικά πιστεύω ότι πάει χιαστή αυτό το θέμα!
Τα αγόρια βλέπουν Girl Bands και τα κορίτσια Boy Bands.

Εδώ στην δύση, από τα τέλη της δεκαετίας του 1990 έως και τις μέρες μας, και τα Girl Bands (Ως "Girl Power") και τα Boy Bands απευθύνονται κυρίως σε γυναικείο κοινό. Μάλιστα τα Boy Bands απευθύνονταν και σε γκέϊ κοινό πολλές φορές...

Στην Κορέα από ότι έχω καταλάβει, ακολουθείτε η παλαιότερη συνταγή, όπου τα Girl Bands απευθύνονται σε αγόρια και τα Boy Bands σε κορίτσια. Αν αυτό το κρίνεις με το δυτικό πρίσμα, τότε τα κορίτσια όντως δεν έχουν καμία σχέση με το "Girl Power" lmage (ή και το "είμαι κυρία" που ακολούθησε μετά το 2001).
Κατόπιν τούτου, τα κορίτσια στην K-pop προσφέρουν fanservice στα αγόρια. Το ότι ενοχλεί κοπέλες αυτό, με δυτική κουλτούρα, λογικό. Αλλά ως άντρας, μπορώ να καταθέσω, ότι άλλο τόσο ενοχλούν τα Boy Bands πολλά αγόρια εδώ στην δύση σήμερα.

Αν το θέμα το προσεγγίσεις ως μουσική καθαρά, η ποιότητα του συνόλου της K-pop είναι πολύ καλή. Και δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ των Boy Bands και Girl Bands.

Εγώ πάντως κυρίως ακούω Girl bands. Η επαφή μου με τα Boy Bands είναι συνήθως από τα dance remix των single τους, εκτός και αν ένα κομμάτι ξεχωρίζει μουσικά τόσο πολύ, οπότε και θα ασχοληθώ να το ψάξω και λίγο παραπάνω.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: [DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?   

Back to top Go down

[DISCUSSION] Girl Groups - Προς τι η αντιπάθεια?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Stephen T's Funky People ~ 4 April '12 Women Singers Special (R&B, Jazz, Pop, Doo Wop & Girl Groups)
» My Girl, Koki.
» Girl I wait
» General Juscast discussion!
» Hell Girl